fallback

Новотни: Отстраняването на Русия от SWIFT ще подкопае доверието в системата

Централният банкер повтори, че австрийските банки нямат намерение да напускат страната

08:40 | 27.02.15 г. 24
Автор - снимка
Създател

Членът на Управителния съвет на Европейската централна банка и гуверньор на Централната банка на Австрия Евалд Новотни предупреждава за последиците от отстраняването на руските банки от платежната система SWIFT – решение, което може да бъде част от евентуални нови и по-стриктни санкции срещу Москва, пише Ройтерс.

Подобен ход „ще се окаже много проблематичен, защото най-вероятно ще подкопае доверието в тази система“, заявява пред журналисти в Брюксел централният банкер след срещата си с еврокомисаря по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси.

Русия издаде проект на закон, чрез който възнамерява да създаде свой еквивалент на SWIFT в отговор на опасенията, че базираната в Белгия най-голяма електронна платежна система може да бъде част от нови западни санкции срещу Москва.

През 2012 г. SWIFT отстрани ирански банки, които бяха обект на европейските санкции, наложени заради ядрената програма на страната. Това решение на практика отне възможността на Иран да прави бизнес с останалия свят.

Според Новотни, цитиран от австрийски медии, Австрия няма да бъде засегната незабавно, ако руските банки бъдат изключени от SWIFT. Но той се опасява, че Русия може да отвърне, като това ще засегне всички компании, които правят бизнес там.

Централният банкер повтори, че австрийските банки нямат намерение да напускат Русия, защото са доказали, че са важен елемент на стабилността по време на последната икономическа криза. Австрийските Raiffeisen Bank International и Bank Austria осъществяват активна дейност в Русия.

При обявяването на междинните си финансови резултати ръководството на RBI заяви, че ще намали експозициите си към Украйна и Русия и ще преструктурира бизнеса си в Унгария, но и че ще напусне Полша и Словения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:16 | 11.09.22 г.
fallback